Internetová poradna » Reality - nemovitosti

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20170017
Sekce dotazů: Reality - nemovitosti
Předmět dotazu (nadpis): Po třech letech soudcovské zástavní právo na původního majitele.
Text dotazu: V roce 2005 jsme koupili nemovitost, na která nebyla zatížena žádným břemenem ani zástavním právem, na nákup nám byl poskytnut hypoteční úvěr; v roce 2008 jsme se na základě dopisu z katastru nemovitostí dozvěděli, že na naši nemovitost bylo zapsáno zástavní právo soudcovské, toto soudcovské zástavní právo zajišťovalo pohledávku jednoho z bývalých majitelů, právní moci nabylo v roce 2005, do katastru nemovitostí bylo zapsáno v roce 2008, v době, kdy již byl dům prodán, již tři roky jsme v něm nic netušíce žili. Následovali peripetie po všech úřadech, jediné, čeho jsme dosáhli bylo, že ministerstvo spravedlnosti uznalo pochybení soudu, omluvilo se, zároveň však sdělilo, že není v moci státních úřadů vymazat zástavní právo bez uhrazení dlužné částky. Je nějaká možnost, jak toto zástavní právo zrušit? Nemovitost jsme koupili v dobré víře a jediný, kdo pochybil byl stát? Proč věřitel vymáhá dluh po nás a ne po dlužníkovi?
Vloženo: 11. ledna 2017, 11:19 hod.
Odpověď na dotaz: Jistě bych oslovil advokáta, který by měl sepsat žalobu, kde by se domáhal o odstranění soudcovského zástavního práva.
Jestliže vám vznikla škoda z důvodu v katastru zapsaného soudcovského zástavního práva, je možné požadovat náhradu škody, a to po státu, z důvodu, že k zápisu soudcovského zástavního práva nedošlo bezprostředně po jeho vzniku, tedy ještě před tím, než jste si nemovitost koupili, ale až s velkým časovým zpožděním, po prodávajícím, že při koupi nemovitosti neinformoval o vzniklém zástavním právu, naopak vás ujišťoval o tom, že nemovitost zatížena není.
Odpovězeno: 22. ledna 2017, 14:21 hod.

|