Internetová poradna » Rodina, Reality - nemovitosti, Finance, Senioři

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150194
Sekce dotazů: Rodina, Reality - nemovitosti, Finance, Senioři
Předmět dotazu (nadpis): Kdo dědí v případě, že mají manželé sepsanou smlouvu o rozděleném majetku?
Text dotazu: Kdo dědí v případě, že mají manželé sepsanou smlouvu o rozděleném majetku? Dědění po zemřelém otci (mém dědovi) dědí syn s dcerou na polovinu , syn (můj otec) zemřel, dědí manželka a děti , prosím jak dědí, advokát nám řekl, že stejným dílem, ovšem manželka má názor,že by ona měla sdělit polovinu a druhou děti?
Vloženo: 17. března 2015, 18:11 hod.
Odpověď na dotaz: V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. Pokud manželé mají rozdělený majetek, pak není nutno vypořádávat SJM. Předmětem dědictví bude jen to, co vlastnil zůstavitel. Pokud by si manželé nepřáli, aby po sobě dědili, museli by to řešit závětí nebo dědickou
Dotaz lze pochopit i tak, že po dědečkovi dědí jeho manželka a děti, přičemž za zemřelého syna syna budou dědit jeho potomci. Pak bude nutno nejprve vypořádat společné jmění manželů. Polovina zůstane manželce a druhá polovina bude předmětem dědictví. Tuto polovinu si rozdělí manželka a děti rovným dílem a díl zemřelého syna připadne jeho potomkům. Díl zemřelého syna připadne potomkům - nebo-li jeho dětem. Vdova není potomkem.
Odpovězeno: 19. března 2015, 10:35 hod.

|