Internetová poradna » Rozvod manželství

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150352
Sekce dotazů: Rozvod manželství
Předmět dotazu (nadpis): Bydleni po rozvodu
Text dotazu: Dobry den, potrebuji radu pro meho otce, ktereho ceka skoro po 30ti letech manzelstvi rozvod s jeho druhou zenou (navrhovatelkou). Mam strach, aby tatinek skoro v sedmdesati letech neskoncil tzv."na ulici". Tatinek s manzelkou ziji od r.1996 v dome, ktery zakoupili (za tatinkovy penize) jiz ve spol. manzelstvi. Nicmene kupni smlouva byla napsana na jeho zenu. Muzete mi prosim poradit, zda-li bude tento dum zahrnut do vyporadani spolecneho majetku. Pripadne, zda-li tatinkova soucasna zena muze s domem nakladat, prodat ho, darovat, apod. (je jako jedinny vlastnik zapsana na katastru), kdyz byl tento dum zakoupen za jejich spol. manzelstvi?
Vloženo: 1. května 2015, 18:24 hod.
Odpověď na dotaz: obecně platí, že do společného jmění manželů (SJM) patří vše, co manželé, nebo jeden z nich, nabyli za trvání manželství ze svých společných prostředků. Uvádíte, že dům si tatínek s manželkou koupili za trvání manželství, ale za tatínkovy peníze. Posouzení, zda-li dům patří do SJM, nebo naopak do výlučného vlastnictví vašeho tatínka, však záleží na zodpovězení dalších otázek, např. zda byly skutečně na koupi domu použité prostředky ve výlučném vlastnictví tatínka, nebo zda byly na koupi domu alespoň částečně použity prostředky ze SJM tatínka a manželky. Vypořádání SJM je velmi složitý proces a vašemu tatínkovi doporučujeme, aby co nejdříve vyhledal právní pomoc u specializované advokátní kanceláře.
Vzhledem k tomu, že je manželka vašeho tatínka zapsána v KN jako jediný vlastník domu, mohla by nastat situace, že se třetí osobou uzavře kupní nebo darovací smlouvu a předloží jí katastrálnímu úřadu, který by takovou smlouvu nejspíše přijal a změnu v katastru provedl. Váš tatínek by se v takovém případě musel přinejmenším domáhat neplatnosti smlouvy soudní cestou.
Odpovězeno: 11. května 2015, 15:59 hod.

|