Internetová poradna » Rodina, SJM - společné jmění manželů, Insolvence

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150362
Sekce dotazů: Rodina, SJM - společné jmění manželů, Insolvence
Předmět dotazu (nadpis): insolvenční návrh s manželkou nebo ne?
Text dotazu: Dobrý den, mám několik dotazů které sebou souvisí. 1. podáním žádosti o insolvenci už neplatím žádné závazky a nebo se musí čekat na schválení insolvence a až potom neplatím. 2. Pokud jsem ženatý/vdaná a partner sice s insolvencí souhlasí ale odmítá si podat zároveň žádost semnou, může to ohrozit mou žádost o insolvenci negativně? 3. Pokud partner odmítne a já nedosáhne na 30,% může být řešení rozvod? Jde mi o to že pokud v žádosti neuvedu vyživovací povinnost vůči partnerovi budu moci mít vyšší pravděpodobnost schválení. Stačí přiložit podanou žádost o rozvod či musím mít už rozsudek. 4. v případě děti, které jsou v péči partnera a je domluvena vyše placení výživného uvádím je do žádosti jako vyživované osoby?
Vloženo: 6. května 2015, 09:15 hod.
Odpověď na dotaz: Dobrý den
1. platit nemusíte
2. jestliže dluhy vznikly za trvání manželství pak vaše oddlužení, když bude schváleno a řádně plněno vám pomůže, ale věřitelé se mohou „vrhnout“ na druhého manžela. Také jestliže vlastníte nemovitost ve společném jmění manželů váš díl jistě zahrne insolvenční správce do podstaty a bude se jí snažit případně prodat. Tady lze jenom doporučit podat návrh společně. Žádost vám to neohrozí, jestliže budete mít dostatečný příjem na to aby jste v době 5 let splatil min. 30 z dluhů. Pozor na zajištěné a nezajištěné pohledávky.
3. rozvod nyní tomu nepomůže neboť (společné dluhy budou do vypořádání SJM i po) a do právoplatného rozvodu jste pořád manželi a rozvod také není ihned neboť máte děti a nejprve se musí „vypořádat“ styk s nezl., alimenty apod. Po rozvodu by mohlo nastat i skutečnost, že by byla i soudně určené výživné nejenom na děti, ale i na druhého manžela (teoreticky podle příjmů apod.).
4. není jasné jestli výživné je stanoveno soudem, vyživovací povinnost máte, po schválení insolvence jsou výživné přednostní pohledávka.
www.pravnidotazy.eu
Odpovězeno: 11. května 2015, 16:06 hod.

|