Internetová poradna » Exekuce, Pronájem realit

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150369
Sekce dotazů: Exekuce, Pronájem realit
Předmět dotazu (nadpis): pronájem bytu v exekuci
Text dotazu: Jak postupovat ve věci bytu, který jsme si pořídili s expartnerem a nyní je na něj uvalena exekuce. Byt je koupený na hypotéku cca před 5 lety, doba splácení 30 let a oba jsme poloviční majitelé bytu. Hodnota bytu je 3 500 000, zbývá doplatit 3 000 000. Bohužel na ideální polovinu bytu je uvalena exekuce.
Byt bychom rádi prodali protože není možné ho finančně utáhnout. Bohužel to kvůli exekuci nejde.
Chtěli jsme se s domluvit se exekutorem na přednostním odkupu poloviny, ale požaduje za ní částku ve výši 1 500 000, což je naprosto nereálné.
Jedinou možností je prý dražba ideální poloviny, ale ta částka prý půjde na umoření pouze exekuce, což by pro nás znamenalo splácet polovinu bytu, který už nebudeme vlastnit.
Je vůbec toto možné?
Pokud ano, je možné aspoň byt pronajímat, tak aby se z toho zaplatila hypotéka a náklady s bytem spojené? S tím že by byt pronajímal majitel na něhož není uvalena exekuce?
Prosím o radu jak v této situaci jednat.
Bohužel vyplacení exekuce není možné, protože se jedná o částku ve výši několika miliónu a je v tom více zainteresovaných lidí.
Vloženo: 9. května 2015, 22:37 hod.
Odpověď na dotaz: Je-li vedena exekuce prodejem nemovitosti nemůžete tuto nemovitost sami prodat, neboť toto máte zakázané (kupní smlouva by byla neplatná) a navíc byste se vystavili riziku případného trestního stíhání. Nemovitost lze prodat pouze v součinnosti se soudním exekutorem, a to jak v dražbě, tak případně i mimo dražbu, pokud by se našel vážný zájemce o koupi nemovitosti a exekutor by k tomu dal souhlas.
Pronajímat nemovitost, na kterou je uvalena exekuce samozřejmě můžete, nicméně by o této skutečnosti měl nájemce vědět, neboť je možné, a to za předpokladu, že v nemovitosti bydlíte, tj. máte zde trvalý pobyt, že sem může přijet vykonavatel a na základě vydaného exekučního příkazu k prodeji movitých věci povinného zabavovat věci v domě, a to případně i věci ve vlastnictví nájemce. Proto by měl mít budoucí nájemce u všech hodnotnějších věcí, které by si vzal do nemovitosti doklady prokazující jeho vlastnické právo Uvést, které věci v nemovitosti jsou nájemce v nájemní smlouvě by nestačilo, a to proto, že nemovitost byste pronajímali až po nařízení exekuce. Navíc i příjem z nájmu by bylo možné postihnout exekucí.
Odpovězeno: 18. května 2015, 08:42 hod.

|