Internetová poradna » Insolvence

Jméno a příjmení: Vendula Soukupova
ID dotazu: 20150383
Sekce dotazů: Insolvence
Předmět dotazu (nadpis): uzavření manzelstvi, když je jeden v insolvenci
Text dotazu: dobrý den, mám dotaz s přítelem bychom se chtěli v zari tohoto roku vzit, ale přítel je od dubna 2014 v insolvenci.Přítel si nadělal dluhy než jsme se poznali. Volala jsem tedka v květnu ins. správci a ten mi rekl, ze pokud se vezmem tak veritele kterým přítel dluží sahnou na moji výplatu a budou to požadovat odemne a me také bude zbyvat jen životní minimum?Pritel ma vyzivovaci povinnost na nasi dceru. přítel jim zaplatí za 5 let 66% tak si myslím ze ma velkou rezervu na to abychom se mohli vzít? pritel bere 18000,- strhavaji mu 8000,- jeho dluh je 499 675,- a zaplati jim 333 780,- dosahne na vysi splatek pokud si me vezme a prizeni si moji dceru?dekuju za Vaší radu..
Vloženo: 18. května 2015, 00:01 hod.
Odpověď na dotaz: oddlužení na vaši osobu poběží pouze na vaši osobu i v případě, kdy v průběhu splátkového kalendáře v oddlužení uzavřete manželství. Pro manželku by představovalo riziko spíše neúspěšné skončení oddlužení, kdy by ve společné domácnosti mohli exekutoři hledat vaše movité věci k zabavení.
Z hlediska příjmů je třeba přihlédnout k tomu, že se v důsledku uzavření manželství změní výpočet srážek a to v tom smyslu, že se vám nově započítá nezabavitelná částka na manželku (můžete si toto orientačně propočítat – zeptat se insolvenčního správce) pro oddlužení platí nastavení "přednostní pohledávka". Jinak řečeno dojde k tomu, že vám bude vycházet nižší výše srážky, což může negativně ovlivnit vaši schopnost splnit oddlužení alespoň na 30 %. Jinak řečeno: příjem dostačující na oddlužení svobodné osoby nemusí být dostatečný na oddlužení osoby žijící v manželství. Toto však může být v praxi možné řešit darem - pokud by vám vyšlo, že po přepočítání srážek z příjmu na manželství vám např. pro účely splnění oddlužení chybí 500 Kč měsíčně, lze někoho z okolí požádat, aby vám tuto částku poskytoval jako dar.

Váš příjem je příjmem do SJM a tedy by mohli věřitelé (i exekutoři) opravdu sáhnout na vaši výplatu.
Odpovězeno: 4. června 2015, 15:16 hod.

|