Internetová poradna » Rodina, Reality - nemovitosti, Senioři

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150402
Sekce dotazů: Rodina, Reality - nemovitosti, Senioři
Předmět dotazu (nadpis): Dar domu a další dva bratři
Text dotazu: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na darovací smlouvu. Můj taťka vlastní dům, který mi chce darovat. Pozemek dostal ještě za svobodna a dům postavil již za manželství. Vše je napsané na něj. Říká, že má čestné prohlášení, že dům financoval z vlastního. Ale mamka měla v té době byt, který pak prodala a finance se použili na stavbu domu, který stojí vedle. Jestli potřebuje k darovací smlouvě svoji manželku (mou matku). Již jsme byli u notářky a ta nám smlouvu vytvořila, ale já bych se chtěla zeptat jestli ta smlouva bude platná? Pro případ kdyby se rozváděli a nebo dědictví (mám ještě 2 bratry)
Vloženo: 27. května 2015, 21:35 hod.
Odpověď na dotaz: darovací smlouva by opravdu měla být uzavřena jen mezi vámi a vašim otcem (dům je v jeho výlučném vlastnictví) a nespadá do společného jmění manželů. V případě dědictví by vaši bratři mohli žádat o započtení daru vůči vašemu dědickému podílu. Dle ust. § 1660 o.z. se na povinný díl započte i to, co nepominutelný dědic od zůstavitele bezplatně obdržel v posledních třech letech před jeho smrtí. V tomto případě by se tedy váš dědický podíl krátil o hodnotu daru. Pokud by byla hodnota daru vyšší než váš dědický podíl, nedostanete z dědictví nic, ale ani nebudete muset vašim bratrům nic doplácet.
Odpovězeno: 4. června 2015, 14:45 hod.

|