Internetová poradna » Rodina

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150408
Sekce dotazů: Rodina
Předmět dotazu (nadpis): Svatba a insolvence
Text dotazu: Již dva roky jsem v insolveci. Řádně splácím i přesto ,že jsem již druhým rokem plně invalidní III.stupně.Rád bych se oženil,ale nevím jak se soud a insolvenční správce zachovají k mé nové životní situaci.Bude má insolvence pokračovat stejně,nebo se změní vzhledem k novému finančnímu příjmu mé manželky.Je mi 46 let a rád bych žil ve společné domácnosti s manželkou a ne jen s přítelkyní. Předem děkuji za odpověď a případnou pomoc při řešení mého problému.
Vloženo: 31. května 2015, 12:38 hod.
Odpověď na dotaz: oddlužení na vaši osobu poběží pouze na vaši osobu i v případě, kdy v průběhu splátkového kalendáře v oddlužení uzavřete manželství. Pro manželku by představovalo riziko spíše neúspěšné skončení oddlužení, kdy by ve společné domácnosti mohli exekutoři hledat vaše movité věci k zabavení.
Z hlediska příjmů je třeba přihlédnout k tomu, že se v důsledku uzavření manželství změní výpočet srážek a to v tom smyslu, že se vám nově započítá nezabavitelná částka na manželku (můžete si toto orientačně propočítat – zeptat se insolvenčního správce) pro oddlužení platí nastavení "přednostní pohledávka". Jinak řečeno dojde k tomu, že vám bude vycházet nižší výše srážky, což může negativně ovlivnit vaši schopnost splnit oddlužení alespoň na 30 %. Jinak řečeno: příjem dostačující na oddlužení svobodné osoby nemusí být dostatečný na oddlužení osoby žijící v manželství. Toto však může být v praxi možné řešit darem - pokud by vám vyšlo, že po přepočítání srážek z příjmu na manželství vám např. pro účely splnění oddlužení chybí 500 Kč měsíčně, lze někoho z okolí požádat, aby vám tuto částku poskytoval jako dar.
Odpovězeno: 4. června 2015, 15:14 hod.

|