Internetová poradna » Práce

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150409
Sekce dotazů: Práce
Předmět dotazu (nadpis): Kdo má napsat neschopenku?
Text dotazu: Kdo má napsat neschopenku?
Dobrý den, prosím o radu, v pátek jsem začal mít problémy s močovým měchýřem, zůstal jsem doma z práce s tím, že to přes víkend to vyležím, ale v pondělí se to zhoršilo. Navštívil jsem prak. lékaře, ten mě poslal na urologii a po vyšetření byl zjištěn zánět prostaty, dostal jsem ATB. Chtěl jsem napsat neschopenku, ale doktor mi řekl, že mi ji nenapíše, že musím zase zpět k praktickému lékaři. Po dalším čekání u pr.lékaře mi bylo řečeno, že on mi ji také nenapíše, že musím zpět na urologii, to už mě trochu naštvalo, nebylo mi vůbec dobře a trval jsem na napsání neschopenky, chtěl jsem zda by bylo možné mi jí napsat od toho pátku, ale prý to nejde. Paní doktorka mi řekla at si vezmu dovolenou na ten pátek. Otázka moje je, kdo mi tedy tu neschopenku má napsat, myslím,že lékař by to měl vědět a neposílat mě jeden ke druhému. A pak druhý dotaz, dá se neschopenka napsat zpětně? Někde jsem četl, že to jde tři dny zpětně.
Vloženo: 31. května 2015, 12:55 hod.
Odpověď na dotaz: neschopenku má podle zákona vystavit "ošetřující lékař", v dotčeném případě tak mohlo dojít ke sporu o to, kdo oním ošetřujícím lékařem je a kdo jím případně má být (podotýkám, že v průběhu léčby se osoba ošetřujícího lékaře může měnit).
Může jít jak o to, že některý z lékařů špatně posoudil, zda-li má za dané situace vystavit neschopenku, tak může jít o spor ohledně toho, kdo má vlastně být Vaším ošetřujícím lékařem.
Praktický lékař mohl situaci brát tak, že Vás poslal za specialistou s tím, že to bude onen specialista, kdo Vás má dál léčit, zatímco specialista mohl přistoupil k situaci tak, že provedl potřebné specializované vyšetření a nyní Vás již má dále léčit "jen" praktický lékař a ten pak mohl naopak dojít k závěru, že v daném stavu byste stále ještě měl být léčen specialistou...
Na základě poskytnutých údajů tak nelze posoudit, do jaké míry je situace jednoznačná co do toho, kdo měl neschopenku vystavit, jelikož může jít také o důsledek odborného sporu lékařů o průběh léčby (trochu bych to přirovnal k tomu, kdyby někdo byl propuštěn z nemocnice a lékař by ho poslal zpět do nemocnice s tím, že pacienta v takovém stavu je nutné hospitalizovat a nikoliv ho léčit ambulantně). Bez odborného posouzení věci co do průběhu léčby tak může být sporné, který z lékařů případně odborně pochybil, respektive může jít i o situaci, kdy je po medicínské stránce skutečně nejednoznačné, jak měli "správně" postupovat (případné odborné pochybení by mohla řešit Lékařská komora - http://www.lkcr.cz/).
Pokud jde o vystavení neschopenky zpětně, tak zákon ošetřujícímu lékaři skutečně umožňuje vystavit neschopenku maximálně tři dny zpětně, pokud pojištěnec nemohl lékaře navštívit dříve (nebo v jiných odůvodněných případech). Pokud by mělo být shledáno, že neschopnost vznikla více než tři dny zpětně, bylo by nutné vyžádat souhlas revizního lékaře správy sociálního zabezpečení.
Odpovězeno: 4. června 2015, 15:18 hod.

|