Internetová poradna » Reality - nemovitosti

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150414
Sekce dotazů: Reality - nemovitosti
Předmět dotazu (nadpis): Rekonstrukce a vyplacení spoluvlastníka
Text dotazu: Dobrý den, můj přítel má otce, který bude dědit polovinu z nemovitosti, a druhou polovinu jeho bratr. Ústně se otec s mým přítelem dohodli, že otec na přítele půlku nemovitosti přepíše. Můj přítel tedy se rozhodl, že polovinu domu začne rekonstruovat, aby zde mohl bydlet. V domě stále bydlí majitelka (matka jeho otce), takže přítel opravuje zatím pouze dvě místnosti. Druhý spoluvlastník se k ničemu nevyjadřuje. Přítel má v plánu zrekonstruovat celý dům a poté vyplatit spoluvlastníka. Proto se chci zeptat, zda zde nějak hraje roli to, že bude muset vyplatit více peněz, protože po rekonstrukci bude mít dům větší hodnotu. Můj přítel si vše zapisuje co kdy a kde na tom domě dělal a myslí si, že ve výsledku se jeho práce od celkového odhadu odečte a bude vyplácet méně.
Vloženo: 2. června 2015, 18:28 hod.
Odpověď na dotaz: Je samozřejmě možné, že by jeho bratr přistoupil na to, že se částka k vyplacení poníží, ale pokud by tak učinil, bylo by to v rámci dobrých vztahů v rodině, nikoliv proto, že by měl k tomu právní povinnost!
V současnosti jde o nemovitost přítelovi babičky, pokud váš přítel investuje do této nemovitosti, je třeba zkoumat zda a jaká dohoda ohledně této investice existuje mezi vaším přítelem (osobou vynakládající prostředky na zhodnocení nemovitosti) a babičkou (vlastnicí nemovitosti). Pokud by zde žádná dohoda neexistovala, jednalo by se o tzv. bezdůvodné obohacení, které se promlčuje ve lhůtě tří let. Pokud by nějaká dohoda existovala, vycházelo by se z toho, o jakou dohodu by se jednalo.
Jedná-li se o podstatné částky, slušelo by zřejmě věc řešit přes advokáta (www.cak.cz), respektive je na vás, do jaké míry si věříte, že zvládnete sepsat odpovídající dohodu. Každopádně by bylo na místě uvážit, jak situaci řešit, jelikož při popsaném postupu "zapisování do notýsku" se může jednoho dne stát, že vašemu příteli bratr sdělí, že nemovitost má aktuálně hodnotu X Kč, on má 1/2 podíl a tudíž chce polovinu z aktuální ceny nemovitosti a ohledně notýsku se mu vysměje s tím, že neví jak si to s babičkou domlouvali, ale to ho při vypořádání spoluvlastnictví nemusí zajímat a jestli měl nějaké nepromlčené pohledávky za zesnulou, tak ať je u soudu prokáže. Bohužel není výjimečné, že spory o dědictví rozvrátí vztahy v rodině, takže každý slušný notář vám doporučí raději nedávat rodině příliš prostoru pro to, aby se o dědictví hádala.
Odpovězeno: 8. června 2015, 13:05 hod.

|