Internetová poradna » Práce

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150419
Sekce dotazů: Práce
Předmět dotazu (nadpis): nový zaměstnavatel, stejná práce - nárok na odstupné?
Text dotazu: Dobrý den, rozvážím zboží pod firmou Makro, chtějí 2 zaměstnance přeřadit pod soukromého dopravce, který rozváží též pro tuto firmu, za jakých podmínek mám právo na odstupné, pokud přijmu změnu zaměstnavatele mám též nárok na odstupné???? Předem děkuji za odpověď. P.R.
Vloženo: 4. června 2015, 14:07 hod.
Odpověď na dotaz: Pokud jeden zaměstnavatel zaniká a druhý je ochoten Vás zaměstnat jedná se o výpověď pro nadbytečnost podle § 46, odst. 1, písm a) – takto by měla být výpověď od zaměstnavatele i písemně formulována a vzniká Vám nárok na odstupné ve výši 2-měsíčního průměrného výdělku.
V praxi se ale běžně stává, že původní zaměstnavatel, (který např. už nemá finanční prostředky na to, aby dál firmu provozoval), najde jiného, kterému firmu předá i se zaměstnanci a se zaměstnanci se pak dohodne, že pracovní poměr ukončí dohodou, bez odstupného, ale současně jim zajistí pracovní poměr u nového zaměstnavatele (a třeba bez zkušební doby). Záleží pak jen na zaměstnancích, zda takovou nabídku přijmou nebo zda budou trvat na podání výpovědi pro nadbytečnost, aby získali odstupné. Také se jim pak ale může stát, že nový zaměstnavatel s nimi nebude mít zájem pracovní poměr sjednat, protože je bude brát jako problémové zaměstnance (když se nechtěli dohodnout s tím původním zaměstnavatelem).
Něco jiného by bylo, pokud by původní majitel firmu prodal i se zaměstnanci, pak by se nejednalo o ukončení pracovních poměrů a nový majitel by převzal firmu i se závazky – tedy i s uzavřenými pracovně-právními vztahy.
Odpovězeno: 8. června 2015, 13:14 hod.

|