Internetová poradna » Rodina, Reality - nemovitosti

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150446
Sekce dotazů: Rodina, Reality - nemovitosti
Předmět dotazu (nadpis): Zdědění spoluvlastnického podílu a chci vyplatit
Text dotazu: Zdědění spoluvlastnického podílu a chci vyplatit
Dobrý den, mám dotaz. Loňského roku nám umřel Tatínek,který vlastnil rodinný dům s pozemky... V usnesení jsme jako dědičky uvedeny 3 (manželka-2dcery). S důvodu rozporů s matkou a sestrou a neustálých hádek a oplétaček s "orgány" jsem se rozhodla, že se nechám vyplatit. Jak bych měla postupovat?
Vloženo: 16. června 2015, 14:00 hod.
Odpověď na dotaz: Nejlepší je takové otázky vyřešit hned v dědickém řízení a uzavřít v dohodě dědiců. Nyní jste všechny spoluvlastníky nemovitosti. Můžete svůj podíl spoluvlastníkům prodat, nebo můžete podíl na domě prodat i třetí osobě, spoluvlastníci však mohou mít předkupní právo. Pokud se vám žádná z těchto variant prokazatelně nepodaří, můžete se obrátit na soud, aby spoluvlastnictví zrušil. Pokud soud nenajde jiné řešení, nemovitost prodá a peníze spoluvlastníkům rozdělí. Máte zákonné předkupní právo. Budou-li chtít dědičky svůj podíl domu prodat, musí vám ji nabídnout (a naopak). Ovšem dle ustanovení § 3062 NOZ pak zákonné předkupní právo spoluvlastníků zanikne uplynutím jednoho roku.
Odpovězeno: 19. června 2015, 12:30 hod.

|