Internetová poradna » Rodina

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150497
Sekce dotazů: Rodina
Předmět dotazu (nadpis): Vzdálenost rázu dřeva od plotu souseda
Text dotazu: na vlastním pozemku máme uskladněno dřevo ve formě rázu vysokého cca 2 metry. Jak daleko musí takový ráz stát podle zákona od plotu, který odděluje pozemek od pozemku souseda?
Vloženo: 3. července 2015, 13:34 hod.
Odpověď na dotaz: Občanský zákoník nestanoví přesné vzdálenosti, jak daleko máte umístit ráz od plotu. Stanoví pouze obecnou klauzuli v ust. § 1013 a to, že vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku. Je tedy nutné na konkrétním místě objektivně zvážit, jakým způsobem váš 2 metry vysoký ráz zastíní sousedovu zahradu a jeho případné další vlivy na sousední pozemek a dle toho zvolit umístění rázu. Popřípadě bych souseda požádal písemně o souhlas, aby se předešlo zbytečným tahanicím.
Odpovězeno: 22. července 2015, 12:46 hod.

|