Internetová poradna » Rozvod manželství, Reality - nemovitosti

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150629
Sekce dotazů: Rozvod manželství, Reality - nemovitosti
Předmět dotazu (nadpis): Koupě domu před manželstvím a ultimátum do kdy se má manželka vystěhovat s dětmi, nyní se rozvádějí.
Text dotazu: Koupě domu před manželstvím a ultimátum do kdy se má manželka vystěhovat s dětmi, nyní se rozvádějí.
Dobry den,chci se zeptat na moji kamaradku.Jeji manzel mel hypoteku jeste pred manzelstvim,manzelstvi trvalo asi 8let,maj 2deti a nyni se rozvadi.Jeji manzel dum prodava a manzelce dal ultimatum do kdy v nem muze bydlet.Zajimalo by me,zda-li ma manzelka narok na pulku domu z prodeje nebo jen na 10%jak tvrdi jeji manzel.Dekuji za odpoved.S pozdravem Helena
Vloženo: 1. září 2015, 09:31 hod.
Odpověď na dotaz: Jestliže manžel kamarádky měl již dům před manželstvím, je to jeho výlučné vlastnictví a vaše kamarádka nemá nárok na žádný podíl. Jestliže investovala do domu své výlučné prostředky, bude muset prokázat v jaké výši a také o kolik se dům zhodnotil a tento rozdíl po manželovi požadovat.
K bydlení:
NOZ zakládá zásadní novinku, pokud jde o ochranu bydlení rodiny. Pokud manžel vlastní výlučně dům, v němž žije i s manželkou a i dětmi (rodinná domácnost) a této nemovitosti je k bydlení rodiny či manželů nezbytně třeba, nesmí manžel, přestože jde o jeho výlučné vlastnictví, tento dům bez písemného souhlasu manželky prodat nebo k němu zřídit právo, jehož výkon je neslučitelný s bydlením manželů či rodiny (věcné břemeno, zástavní právo atp.), ledaže zajistí rodině či manželce po všech stránkách obdobné bydlení s bydlením dosavadním. Obdobně dochází k určitému omezení práv toho z manželů, který je výlučným vlastníkem domu (manžela) i v případě rozvodu. Pokud bude chtít vaši kamarádku - exmanželku vystěhovat, musí o tom rozhodnout soud, který ovšem může za určitých okolností, zejména v případě nezletilých dětí, i zřídit pro vaši kamarádku věcné břemeno bydlení.
Občanský zákoník: § 747
(1) Má-li alespoň jeden z manželů právo nakládat domem nebo bytem (protože je jeho vlastníkem), ve kterém se nachází rodinná domácnost manželů nebo rodiny, a tohoto domu nebo bytu je k bydlení manželů nebo rodiny nezbytně třeba, musí se zdržet všeho a předejít všemu, co může bydlení znemožnit nebo ohrozit. Manžel zejména nesmí bez souhlasu druhého manžela takový dům nebo byt zcizit nebo k domu, jeho části nebo k celému bytu zřídit právo, jehož výkon je neslučitelný s bydlením manželů nebo rodiny, ledaže zajistí manželovi nebo rodině po všech stránkách obdobné bydlení s bydlením dosavadním.
(2) Jedná-li manžel bez souhlasu druhého manžela v rozporu s odstavcem 1, může se tento manžel dovolat neplatnosti takového právního jednání.

Jednoduše řečeno se tedy manžel kamarádky musí zdržet a předejít všemu, co by znemožnilo nebo ohrozilo bydlení rodiny (kamarádky a dětí). Pro úplnost zákon v § 750 NOZ uvádí, že pokud se manželé dohodnou odchylně od výše uvedených pravidel, nesmí to nikdy ohrozit postavení jejich společného nezletilého dítěte, které s nimi žije v rodinné domácnosti a vůči němuž mají vyživovací povinnost.
Odpovězeno: 3. září 2015, 10:44 hod.

|