Internetová poradna » Rodina, Reality - nemovitosti

Jméno a příjmení:
ID dotazu: 20150737
Sekce dotazů: Rodina, Reality - nemovitosti
Předmět dotazu (nadpis): Rozešli jsme se s přítelem a on nechce dům v žádném případě opustit
Text dotazu: dobrý den,vlastním dům který jsem nabyla darovací smlouvou od prarodičů.S přítelem jsme si vzali hypotéku na rekonstrukci,kterou platí on.V domě má trvalé bydliště.Rozešli jsme se a on nechce dům v žádném případě opustit.Máme dvě děti a já bych s nimi v domě ráda zůstala.Na co má byvalý přítel nárok.
Vloženo: 1. listopadu 2015, 07:53 hod.
Odpověď na dotaz: Budete muset zvolit ráznější postup. V opačném případě se může stát, že se bývalého přítele nikdy nezbavíte. Předně, bývalý přítel nemá sám o sobě nárok ve vašem domě bydlet. Pokud mu nařídíte vyklizení domu - poslat písemně doporučeně nejlépe do vlastních rukou, popřípadě tento samý dopis mu poslat do práce (na jeho jméno), tím získáte větší pravděpodobnost, že si písemnost převezme - a stanovíte mu termín, musí ho respektovat. V opačném případě se můžete vystěhování a vyklizení vašeho domu domáhat i soudně, kdy vám bude muset uhradit veškeré náklady spojené s právním zastoupením apod.
Radím proto co nejrychleji zvolit tvrdý postup a začít vše realizovat, i tak může vše trvat určitou dobu, tak ať se to zbytečně nesdružuje.
Trvalé bydliště na ničem k majetku nezakládá - je to jen evidenční adresa. Dům darován výlučně vám je stále ve vašem výlučném vlastnictví. Není tedy možné tento majetek nárokovat při nějakém vypořádání. V případě vynaložených investic vašeho přítele bude nutné prokázat ze strany přítele, že je váš přítel skutečně vynaložil a také o kolik se zvedla hodnota domu (řešit znaleckým posudkem). Další možností je dohoda s přítelem na vypořádání těchto investic. Doporučuji konzultovat s bankou jakým způsobem by jste mohla vyvázat vašeho přítele ze splácení hypotéky (jestli je to ve vašem zájmu) tedy hypotéku přefinancovat pouze na vás. Jestliže si půjčku vzal váš přítel pouze na sebe, ale vy ručíte nemovitostí, domnívám se, že je přefinancování na místě, protože když přestane platit hypotéku, budete ji muset platit vy sama v opačném případě by se mohla financující banka domáhat svých peněz přes zástavní smlouvu. Pokud jde o situaci, že nebylo mezi vámi nic bližšího ujednáno ani to, že v hypoteční smlouvě je napsáno, že je půjčka na rekonstrukci vašeho domu, on by případně neměl na základě čeho vyžadovat, aby jste mu na půjčku přispívala. Jednalo se o jeho půjčku a bylo pouze na jeho jak, s půjčenými penězi naloží, aniž byste si ujednali, že se současně zavazujete přispívat mu v určité částce na splátky, byla to jeho volba, stejně jako se mohl rozhodnout, že půjčené peníze daruje na charitu. Pokud by jste uznala nebo by přítel by byl schopen prokázat, že jste se zavázala něco hradit, mohla by být samozřejmě pro něj situace příznivější. Naopak můžete, za předpokladu že v domě bydlí, požadovat částku obvyklého nájemného. Za určitých podmínek by jste měla požádat soud o stanovení výživného na vaše dvě děti.
www.pravnidotazy.eu
www.goldenreality.eu
Odpovězeno: 6. listopadu 2015, 11:37 hod.

|